Turistický zápisník

48. Zimný zraz KST a TOM, Bardejov, (30.1.-2.2.2014.)

Bardejov - V roku 2000 bolo historické centrum mesta Bardejov, spolu s niekoľkými miestnymi stavbami zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Mesto vyhlásené za “Najkrašie mesto Slovenska” pre rok 2011.

Ďaleký východ pre Trnavčanov. A preto nás zlákal.
Staré porekadlo” Neodkladaj na zajtra, čo môžeš urobiť dnes “ sa potvrdilo. V októbri poslané prihlášky na zraz, nám zabezpečili ubytovanie v centre diania - hotel Ozón, so špeciálnou cenou za ubytovane a polpenziu, pre turistov. Náš príchod bol naplánovaný už deň pred oficiálnym začatím zrazu. Keď ideme tak ďaleko,nech máme dostatok času na všetko, čo pre nás pripravili organizátori . A že toho je! Až na ten sneh. Napadol síce víkend pred zrazom, ale nie až toľko, aby schoval všetko hrboľaté.
Príchod v stredu okolo 14:00. Ubytovanie a rýchle niečo k neskorému obedu. Sme v kúpeľoch,a tak začína prvá prehliadka spojená s ochutnávkou kúpeľných oplátok. Hotel nám ponúka aj wellness a kým nás tu je pár mohykánov, máme ho celý len pre seba. Bublinky, sauny, bazén...

1.deň
Je slnečné ráno. Registrácia začala a my využívame šancu prvých účastníkov a registrujeme sa bez tlačenia. V pohode sa zahlasujeme na trasy na ďalší deň.
Bežky, túra, bežky, túra. Čo z toho? Skupina sa nám rozpadá a ostáva to tak po celý náš pobyt.
Túra na neďaleký hrad Zborov. Značka hovorí o necelých troch hodinách. Pre nás “malina”. Ale... to by sa nám tá značka nesmela, potvora jedna, schovávať. Po dvoch hodinách hlásime ústup. Hrad ostal nedobitý. Máme objednané procedúry, a preto sa ide naspäť.
Bežkári sa vydali vyskúšať lyže na “bardejovskú stopu zdravia”. Je to okruh ponad mesto, dlhý 11,5 km. Trasa je krásne označená. Stačí namazať a vyraziť. Prvá časť stopy stále vedie do kopca. Až na vyhliadku, odkiaľ je krásny výhľad na mesto Bardejov . Začne druhá časť stopy, ktorá už len klesá do kúpeľov. Na nebezpečie na trase nás upozorňujú tabuľky na strome (s troma výkričníkmi!!!). Je to veľká pomoc. Viete sa zariadiť. Zbadáte výkričníky a je vám jasné, že treba spomaliť. Vždy za takouto značkou nájdete prudké klesanie , alebo ostrú zákrutu. Ako sme prešli takýmto úsekom, tak sme sa smelo rozbehli. Ale pretože snehu je skromne, miestami trčia konáre a listy. A tu sa zadarilo. Lyže ostali stáť na listoch. A to už nezachránite. Prvý pád, doslova šipka. Keď zistíte, že ste celý, tak je to celkom zábavné.
Podvečer prvého dňa sme strávili v bazénoch a saunách. Samozrejme, že večer sme sa zúčastnili oficiálneho otvorenia, v kine Žriedlo. Prívítania, tanec, spev, cimbalovka. Všetko bolo.

2.deň
Prvá skupina si dnes zvolila trasu z Regetovky do poľskej obce Regietów. Trasa meria 20 km s prevýšením 700m. Je zaujímavá tým, že má otočku v Gosciniec Jasmín, kde je najväčší chov huculských koní v Európe. Je to krásna chata, kde sa zohrejeme a posilníme. Dostávame klobásu, ale... treba si ju opiecť. V chate je velikánske, nádherné ohnisko. Tak nech sa páči, pristúpte, aj s klobásou. Trasa vedie veľkou časťou po poľskej strane, v otvorenej prírode. Čo je síce krásne na pohľady, ale nepríjemné na vietor. Je studený a šľahá vám do tváre ostrý sneh. Keď sa potom ocitnete na slovenskej strane v lese, je to ako v rozprávke. Ticho, mäkkučko a krásna stopa do dediny. Bežky vyzujete až pred hostincom, kde na vás čaká kapustnica a čaj.
Druhá skupina je na trase hrebeňom Čergovského pohoria. Trať má 30 km a prevýšenie okolo 1000m.
Začína príjemným stúpaním do sedla pod Minčolom. A bojujeme ďalej. Do sedla Priehyby a Lysiny, vystupujeme na Veľkú Javorinu, vysokú 1099 m. Občas malý oddych, spojený s nádhernými výhľadmi na pohorie. Sme v krásnej zimnej krajine. A po ťažkom stúpaní sa konečne dočkáme odmeny – cesta začína viac klesať ako stúpať a tešíme sa na chatu Čergov. To však ešte musíme prekonať niekoľko nebezpečných úsekov. Strmé klesania, hraničiace s akrobaciou, a v jednom úseku až so sebevraždou. Ale ak ste počúvali vedúceho trasy, viete, že značenie vás upozorní. A je tu chata aj so záchranármi. Našťastie sme im pripravili voľný deň v prírode. A úplný záver je to NAJ: 7km dlhý zjazd po zasneženej lesnej asfaltke. Niečo výnimočné. Dať pluh, v prvej časti nezaškodí brzdiť aj paličkami, aby ste zvládli ostré zákruty a s vetrom vo vlasoch vpred. Cesta vám uteká pod nohami, vlastne pod lyžami a vy sa kocháte. Zastavia vás až prvé domy v Hertníku. Ale dopravíte sa na bežkách až...no kam inam, ako pred krčmu. Tu vás čaká klobása a čaj. A samozrejme autobus.

3.deň
Prvá skupina sa podujala na druhý pokus o dobitie Zborovského hradu. Auto nechávame v dedine Zborov a vydávame sa po značke ku hradu. Ale zasa má roztopašnú náladu a my sa ocitáme v cigánskej osade. Naša odvaha je nekonečná a jednej obyvateľky sa pýtame na cestu. No nie sme si celkom istí, či pochopila, čo sme sa pýtali, ale pekne ďakujeme a poberieme sa aspoň na kúsku ukázaným smerom. Prebehne porada a tentokrát sa mimo značky vyberieme k nášmu cieľu, ktorý sa týči na kopci pred nami a máme ho tak stále na očiach. Pokus je úspešný! Aj tá potvorka značka sa zrazu na stromoch objavila. Hradisko je velikánske. Na zrúcanine vidieť stopy po opravách . A zrejme bude aj pokračovanie, lebo je tu uskladnený materiál, aj náradie.
Druhá skupina sa vybrala po stopách tej prvej z predošlého dňa - do Regiétowa, za koníkmi.
Večer patril slávnostnému ukončeniu. Boli sme účastní a... sklamaní. Tipovali sme miesto budúcoročného zrazu: Martin?, Moravsko-Slovenské pomedzie? Bolo jasné, že o rok ideme, nech to je, kde chce. Ale zrazovú štafetu od Bardejovčanov nikto neprevzal. Nezhody vo vedení, nezáujem regionálnych rád, nedostatok peňazí? Čo to zapríčinilo? Ťažko povedať. Dúfame, že po nových voľbách sa to zmení. Veríme, že sa veci pohnú správnym smerom.
Úplnú bodku zrazu dal “papučový bál”. V jedálni hotela Ozón sa zišli snáď všetci turisti. A bolo veselo. Spievalo sa s harmonikou a domácim speváckym zborom, aj sa tancovalo s country skupinou.
A na záver? Videli sme veľa kultúrnych pamiatok v Bardejove aj okolí. Máme krásne zážitky z bežkársky trás. Mali sme možnosť vidieť filmy s horolezeckou tématikou. A užiť si relax v celých kúpeľoch. Boli to krásne štyri dni.

Bardejovská stopa zdravia
Bardejovská stopa zdravia

Bardejovské kúpele - skanzen
Bardejovské kúpele - skanzen

Výstup do sedla Minčol
Výstup do sedla Minčol

V sedle Minčol
V sedle Minčol

Pod zrúcaninou Zborovského hradu
Pod zrúcaninou Zborovského hradu

Na hraničnom hrebeni s Poľskom
Na hraničnom hrebeni s Poľskom

Na trase z Regetovky do Regietówa
Na trase z Regetovky do Regietówa

Pred mestskou radnicou v Bardejove
Pred mestskou radnicou v Bardejove

Bardejovské námestie s bazilikou sv. Egídia
Bardejovské námestie s bazilikou sv. Egídia

Pohľad z veže baziliky sv. Egídia
Pohľad z veže baziliky sv. Egídia

Hra so slnkom
Hra so slnkom

jano.bokor | 13.02.2014 17:54 | Komentáre (0)

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentáraBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dvanásť: