Turistický zápisník

Pieniny 2014

V dňoch 19. až 26. júla sme uskutočnili turistický pobyt v krásnom pohorí Slovenska - Pieninách. Päťdesiati ôsmi sme ich prešli krížom-krážom, a urobili sme spolu 3957 km.

V sobotu cestou tam, predtým než sme sa ubytovali v penzióne Pltník v Červenom Kláštore, sme navštívili hrad a skanzen ľudovej architektúry v Starej Ľubovni. Na Ľubovnianskom hrade sme si pozreli expozície o výklade dejín hradu, o zálohu spišských miest, o remeslách a cechoch, videli sme repliky poľských korunovačných klenotov. Z hradnej veže je pekný výhľad do okolia, a aj na ľudové domčeky s kostolíkom, zozbierané z okolitých dedín v podhradí.

V nedeľu a v pondelok nám vyšlo počasie, bolo síce horúco, ale strávili sme príjemné dni. Išli sme od Lesnického sedla hrebeň po červenej značke Pod Plašnou (845 m), Lesnicu, Targov a Cerlu k Červenému Kláštoru, a hrebeň po modrej značke - Šľachovky (899 m), Cyrhle, Pod Šafranóvkou. Na poľskej strane Pienin sme v pondelok vyšli na Tri koruny (982 m) a na Sokolicu (747 m).

Ďalšie dni sa počasie začalo kaziť, tak sme splavovali Dunajec na pltiach, a niektorí raftovali. Z výletu do Niedzice na hrad Dunajec a Czorsztynske jazero sme sa vracali za výdatného lejaku. Naše obavy ohľadne terénu na turistických chodníkoch boli opodstatnené. Na ďalší deň sme sa blatili zo Stráňanského sedla na hraničný hrebeň s modrou značkou. V nepohode niektorí vyšli na najvyšší vrch Národného Parku Pieniny - Vysoké Skalky (1050 m).

Posledný deň túr sme zo Stráňanského sedla išli zelenou, žltou a červenou značkou po hranici Ochranného pásma NP Pieniny na Veterný vrch (1111 m), pokračovali sme zelenou a modrou cez Soviu poľanu do Vyšných Ružbách. Niektorí využili možnosť zaplávať si v bazéne.

Na ceste späť do Trnavy sme si pozreli drevený artikulárny kostolík v Hronseku.

Aj napriek počasiu v druhej polovici týždňa, sme boli s celým pobytom spokojní. Vďaka organizátorovi Jožkovi sme mali pekný program, ktorý sme si dokázali prispôsobiť aj v daždivých dňoch. Má na tom najväčšiu zásluhu, ale mal bohužiaľ nehodu, pri ktorej si zranil koleno. Dúfame, že čoskoro bude fit, a vyrazí s nami na hory.

Ľubovniansky skanzen
Ľubovniansky skanzen (19.7.)

Po žltej značke k Lesnici
Po žltej značke k Lesnici (20.7.)

Nad sedlom Cerla
Nad sedlom Cerla (20.7.)

Sedlo Cerla
Sedlo Cerla (20.7.)

Cestou na Tri Koruny
Cestou na Tri Koruny (21.7.)

Výhľad z Troch Korún
Výhľad z Troch Korún (21.7.)

Sokolica
Sokolica (21.7.)

Výhľad zo Sokolice
Výhľad zo Sokolice (21.7.)

Na plti po Dunajci
Na plti po Dunajci (22.7.)

Hrad Dunajec v Niedzici
Hrad Dunajec v Niedzici (23.7.)

Po Czorsztynskom jazere
Po Czorsztynskom jazere (23.7.)

Zo Stráňanského sedla
Zo Stráňanského sedla (24.7.)

Po zelenej Wawoz Homole
Po zelenej Wawoz Homole (24.7.)

Cestou na Vysoké Skalky
Cestou na Vysoké Skalky (24.7.)

Pod Vysokými Skalkami
Pod Vysokými Skalkami (24.7.)

Vysoké Skalky
Vysoké Skalky (24.7.)

Po modrej na Soviu poľanu
Po modrej na Soviu poľanu (25.7.)

Po červenej na Veterný vrch
Po červenej na Veterný vrch (25.7.)

Pri odchode
Pri odchode (26.7.)

d.radosinska | 19.10.2014 17:27 | Komentáre (0)

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentáraBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dvanásť: