Turistický zápisník

Javorníky (8. - 10.5.2015)

Javorníky (8.- 10.5.2015)

"Javorník, Javorník, cez Javorník chodník", sme tri dni počuli v autobuse. Každý deň sme mali trasy rozdelené na A,B,C, a päťdesiati sme prešli dokopy 1974 km. Ubytovaní sme boli v Považskej Bystrici.

Prvý deň sme išli západnú časť Javorníkov. Všetci sme začínali na modrej značke vedúcej od Mikulinovho vrchu pri Valašskej Senici, a mali sme končiť v Lazoch pod Makytou, časť Čertov, hotel Javorník. Najdlhšia trasa viedla po červenej cez Makytu, Papajské sedlo, Krkostenu, Provazné, Kohútku a Portáš. Najkratšia trasa po Papajské sedlo a dolu. Stredná trasa viedla z Kohútky dolu, ale niekoľkí z nás sa nesprávne pustili na moravskú stranu, a bolo treba pre nich poslať autobus.
Na druhý deň sme všetci prešli Veľký Javorník (1071m), najvyšší vrch, a končili sme v obci Papradno, pri hoteli Podjavorník. Na pláne bol hlavný hrebeň po červenej. Dlhá trasa začínala na Bumbálke, pokračovala cez Makovský priesmyk a Lemešnú. V sedle Pod Lemešnou začínala stredne dlhá trasa, pokračovala Pod Soliskom, Pod Hričovcom cez Butorky, kde sa napojila krátka trasa. Nebolo to ďaleko na Veľký Javorník a Stratenec. Tam si väčšina predĺžila cestu na Malý Javorník, a išla cez sedlo Adamkov po modrej dolu. Tu ich zachytil polhodinový silný dážď.
Posledný deň sme išli Nízke Javorníky, a začínali sme v Považskom Podhradí. Najkratšia trasa viedla cez hrad, po žltej a modrej cez vápencové bralo Klapy do obce Udiča. Najdlhšia trasa ďalej po žltej cez Upohlav, Zábavy, Bielu skalu a Lachovec do Púchova. Niekoľkí sa vybrali z Udiče po žltej do Nimnice.
Trojdňovka sa nám páčila, prešli sme povedľa niekoľko prírodných rezervácií, a aj počasie nám vcelku vyšlo.

Makyta
Makyta (8.5.)

Červenou na Papayské sedlo
Červenou na Papayské sedlo (8.5.)

Papayské sedlo
Papayské sedlo (8.5.)

Červenou na Veľký Javorník
Červenou na Veľký Javorník (9.5.)

Veľký Javorník
Veľký Javorník (9.5.)

Klapy
Klapy (10.5.)

Pohľad na Klapy od Upohlavu
Pohľad na Klapy od Upohlavu (10.5.)

d.radosinska | 15.06.2015 16:18 | Komentáre (0)

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentáraBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dvanásť: