Turistický zápisník

Zimný zraz - Banská Štiavnica (28.-31.1.2016)

Po ročnej prestávke sme opäť účastníkmi „Slovenského zimného zrazu turistov“, tentoraz v Banskej Štiavnici.

Toto krásne historické, banské mesto nás bude hostiť od 28.1. do 31.1. Usporiadatelia sa snažili robiť pre nás možné aj nemožné. “Rozkázať vetru , dažďu“, v dobe tvrdého kapitalizmu sa však ani im nedarí. Napriek tomu, že kalendár hovorí, že je najstudenší mesiac v roku, teploty tomu nenasvedčujú. Predošlý víkend napadaný sneh, sľubujúci krásne bežkárske trasy, sa od utorka doslova strácal pred očami.

Prichádzame vo štvrtok, v ranných hodinách. Po prvotnom šoku, ktorý sme spravili pani prevádzkarke v penzióne „Príjemný oddych“, pretože skutočne nečakala prvých záujemcov o ubytovanie o ôsmej hodine rannej (dohodli sme sa na deviatu), sme po ubytovaní vyrazili na prezentáciu do lesníckeho učilišťa. Tu sme tiež patrili k prvým záujemcom o registráciu. Takmer bez čakania sme sa zaregistrovali, prebrali sme balíčky a vyrazili na našu prvú túru. Všetky bežkárske trasy pre nedostatok, alebo skôr pre žiadny, sneh boli zrušené.

Organizovaná túra na Sitno je plánovaná až na piatok, ale my sme sa rozhodli absolvovať ju už vo štvrtok. Kráčame po zelenej značke od „Počúvadla“, miestami po snehu a miestami po ľade.

Stúpame strmým úsekom, takmer potichu a v krátkych prestávkach si užívame krásnu prírodu.

Na vrchole Sitna je otvorená chata. K obedu sa podáva teplá kapustnica, prípadne aj čaj na ďalšie zahriatie. Dnes je tu prázdno, okrem nás stretávame len dvoch turistov. Po obednej pauze sa vraciame inou cestou späť na Počúvadlo. Tu sa naša skupina delí, jedna časť sa zavezie do penziónu autom a druhá skupina sa prejde až do Štiavnice po svojich. Prechádzka je to príjemná, napriek plusovým teplotám, je zem premrznutá a tvrdá, tak nie sme zablatení. Večer ideme na Trojičné námestie pozrieť slávnostné otvorenie zrazu. Okrem privítania od organizátorov a hostí, sa nám dostáva aj privítania od mužského speváckeho zboru. Zaspievajú ako inak v banskom meste „Na baňu klopajú“. Námestie stíchne, pretože hlboké mužské hlasy nedovolia, aby ste ich rušili. Je nie len čo počúvať, ale je aj na čo pozerať, aspoň pre ženskú časť. Páni sú oblečení v slávnostných baníckych uniformách a ozaj im to „sekne“. Vystúpi aj country kapela a pobaví aj pani básňou, ktorú jej pomáhame dopĺňať. Otvorenie máme za sebou a zamierime na večernú prehliadku mesta. Svoje čaro nám ukázal aj „Zlatý erb“. Miestny pivovar s príjemnou atmosférou a vynikajúcim pivom.

Druhý deň nás víta upršaným, usneženým a hmlistým ránom. Malá porada pri raňajkách a opäť sa delíme na skupinky: turistika, zjazdové lyžovanie a .... Keď máme byť mokrí, tak kompletne. Preto väčšina vyráža do wellnesu. Ďalšia skupina počká, až sa počasie umúdry a vyráža na prehliadku kalvárie, banského múzea a mesta. Deň prešiel rýchle a večer sa nám nežiada vyraziť do terénu, preto si robíme malú večernú párty, len tak v komornej atmosfére, v teple penziónu.

V sobotu sa snehové podmienky nijako nemenia, vonku je hustá hmla a ponuka organizátorov, na návštevu pivovaru „Steiger“, sa nám zdá zaujímavá. Ako časom zisťujeme, záujem je veľký aj u ďalších účastníkov zrazu. V pivovare nás preto delia na dve skupiny - kým tá prvá odchádza na prehliadku pivovaru, naša časť schádza do „krčmy“ priamo v pivovare, kde sú už nachystané rôzne druhy „radlerov“ a dostáva sa nám aj čapovaného pivka. Po návšteve pivovaru zamierime na „Salamander“, ale zjazdovka je už vo veľmi zlom stave. Preto volíme len prechádzku po okolí.

Večer patrí ukončeniu zrazu a „papučovému bálu“. Opäť je tu celý organizačný výbor a hudobný program. Na „papučák“ sa nedostávame. Na sálu pre 300 ľudí je nás priveľa. Ale žiadny problém.

V meste sú otvorené kaviarne a reštaurácie, všade je vidieť turistov. Pre náš večer si vyberáme podnik „Divná pani“. Koná sa tu koncert skupiny „Vrana na stožiari“. Myslím, že sme trafili náš vkus. Kapela má „grády“, ani náhodou nás neuspáva. Koncert to bol pekný. V penzióne to ešte dorazíme vlastnou hudobnou produkciou. Čo na tom, že gitara ktorú sme našli na izbe má roztrhnutú strunu a spievať vedia dvaja... my ostatní síce falošne, ale o to s väčšou láskou. Kým skončíme, gitara má ešte o strunu menej.

Je nedeľa a  zraz sa pomaly končí. Na dnešný deň sú ešte pripravené prehliadky mesta so sprievodcom, návšteva múzea a wellnessu vo Vyhniach. Každý si vyberá podľa toho ako sa ponáhľa domov.

Zima nám tento rok nepriala ani trošku, o to mali organizátori ťažšiu úlohu. Ale našej skupine sa páčilo. Dokázali sme si vybrať z programu, ktorý bol pre nás pripravený. A už teraz sa tešíme na zraz o rok v Ružomberku a budeme čakať aj „pani Zimu“. Ak jej to tento rok nevyšlo pre malý rodinný rozpočet, sme ochotní spraviť hoci aj zbierku na jej budúcoročnú účasť. Jej neprítomnosť mrzela účastníkov a určite aj usporiadateľov.

Banská Štiavnica a okolie

Banská Štiavnica a okolie

Banská Štiavnica a okolie

Banská Štiavnica a okolie

Banská Štiavnica a okolie

Banská Štiavnica a okolie

Banská Štiavnica a okolie

Banská Štiavnica a okolie

Banská Štiavnica a okolie

Banská Štiavnica a okolie

jano.bokor | 24.03.2016 11:22 | Komentáre (1)

[1] Jano 24.03.2016 18:13
:-(.... a moje stratené a nájdené topánky si nespomenula....
Pridanie komentáraBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dvanásť: