Turistický zápisník

Marcová zo Smoleníc do Orešian

O dva dni bude v kalendári Jozefa, teda je najlepší termín usporiadať Jozefovskú túru.

Je sobota 17. marec a náš plán hovorí, že máme dnes usporiadať už 14. ročník klubovej Jozefovskej túry. V pláne máme napísanú trasu z Horných Orešian cez Majdán a Solirov do Dolian. Dlhšia trasa by mala ísť spod Jahodníka na Čiernu skalu a zísť Sklenou hutou do Dolian.

Dnes plánujeme po čase ísť na túru linkovým autobusom. Ale už štvrť hodinu pred odchodom je nás vyše päťdesiat. Zdá sa, že linkový autobus bol zlá voľba. Operatívne sa po minútovej porade rozhodujeme preorganizovať dnešnú túru. Také množstvo turistov s ostatnými cestujúcimi autobus neodvezie. A tak sa presúvame na železničnú stanicu na vlak 8:35, tam by sme sa mali zmestiť. Nakoniec do vlaku nastupuje šesťdesiat našich členov a aj pár známych. Toľko nás naraz jedným spojom na túru nešlo už dlho. Slnečné predjarné počasie posledných dní a priaznivá predpoveď počasia vylákala do hôr polovičku nášho početného klubu naraz. Trasu teda meníme, pôjdeme zo železnice v Smoleniciach pod zámok, odtiaľ na Jahodník a Majdán a do Horných Orešian. Prípadní záujemcovia si môžu odskočiť na Záruby.

Krátko po deviatej vyrážame všetci zo Smolenickej stanice a turistom známym chodníčkom na okraji lesa kráčame po úbočí Karpát. Počkáme sa zase všetci na známej lúke pod Smolenickým zámkom. Tu zablahoželáme prítomným Jozefom. Pozeráme na okolitú prírodu, už bez snehu ale zatiaľ ešte predjarnú. Puky na väčšine stromov naznačujú, že jar tu začne už v najbližších dňoch. Pokocháme sa aj pohľadom na zámok. Na dlhšiu alternatívu pozrieť na Záruby sa nakoniec odhodlávajú iba traja turisti.

Hlavná časť účastníkov teda pokračuje cez Vlčiareň, okolo Hlboče na chatovú osadu Jahodník. Trasa vedie nenáročnou dolinou pod Drinami. Na Jahodníku je jedna z reštaurácií otvorená a väčšine dobre padne dať si nejakú kávu, pivo či kofolu. Tu sa časť seniorov rozhodne už nepokračovať a ísť na najbližší poobedný autobus zo Smoleníc. Ostatní ale pokračujú cez vŕšky na Lošonec a do osady Majdán. Chata Majdán je tiež otvorená a môžeme tu pri nejakom občerstvení porozmýšľať, kto pôjde ďalej. Veľká skupina sa rozhoduje ísť odtiaľto už autobusom do Trnavy. Ale časť predsa len pokračuje okolo Orešianskej priehrady do cieľa - Horných Orešian.

Nakoniec dnešná túra dopadla úspešne, aj napriek ranným problémom s dopravou množstva záujemcov. Každý si vybral dĺžku trasy podľa svojej kondície a nálady. A všetci sa vyvetrali za pekného slnečného počasia v predjarnej prírode.

foto z túry

foto z túry

foto z túry

foto z túry

foto z túry

foto z túry

jano.bokor | 17.03.2012 00:00 | Komentáre (0)

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentáraBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dvanásť: