Turistický zápisník

Severnou stranou Malých Karpát – Dolný Lopašov (16.6.2012)

Turisti z Dolného Lopašova pravidelne organizujú svoj pochod už 33 rokov. To je tiež tradícia hodná uznania. Tento rok sme sa aj my rozhodli zúčastniť tejto akcie.

Ráno po pol siedmej sa nás postupne zišlo na autobusovej stanici okolo dvadsať. Na túto stranu regiónu sú horšie spoje, preto musíme ísť na autobus trochu skôr. Včasnejšie vstávanie a horúčavy posledných dní odradili od hojnejšej účasti.

Po vystúpení z autobusu ideme na severný okraj Dolného Lopašova do miestneho Turist klubu na tradičné miesto štartu (i cieľa). Tu organizátori už čakajú účastníkov piatich peších trás a aj jednej cyklotrasy. Samozrejme sa pripravuje kotol na cieľový guláš a stan na posedenie v cieli. Naša výprava sa delí na dve skupiny podľa voľby trás. Vyberáme si podľa momentálnej formy dve najkratšie na 15 a 20 km.

Začiatok všetkých trás vedie cez okraj kameňolomu na vrch Lančársky Dubník, poskytujúci prvé výhľady. Tu popri slovenskom dvojkríži smerujú trasy do susednej obce Lančár a cez ňu na Lančársky kostolík na kopci za dedinou. Odtiaľto je tiež pekný výhľad do okolia. Dnes sa opäť ukazuje krásne slnečné počasie. Chodník nás vedie do vyrasteného zväčša borovicového lesa. Miestne trasy prevýšeniami nie sú náročné. Najmä na kratších trasách pochodu sú len do 400 m n.m. Lesom po asi dvoch km prichádzame na Kontrolu č. 1, kde sa už trasy rozdeľujú. Kratšia 15 km smeruje miestnou žltou značkou priamo k poslednej kontrole pri „Hladomerke“. Trochu dlhšia 20 km trasa si nadchádza miestnou zelenou okolo horárne Lančár, odkiaľ pokračuje turistickou červenou značkou ku spoločnej poslednej kontrole. Od Kontroly č. 1 na nás slniečko začína riadne pripekať. Vyzerá to, že dnes bude opäť vyše 30°C, ako posledné dni.

Pri horárni „Hladomerke“ miestny turisti zriadili okrem kontroly improvizovaný bufet, s nejakým tým pivom či kávou, prípadne koláčikom. Odtiaľto pokračujú všetky trasy po červenej turistickej značke cez Cernek a Holý vrch do Lopašova. Chvalabohu, že časť cesty vedie lesom v chládku. Pretože počasie zodpovedá dnes skôr horúcemu letu ako koncu jari.

Postupne prichádzame opäť k lopašovskému Turist klubu, kde organizátori odovzdávajú účastnícke diplomy a nejaké drobnosti. Samozrejme už je hotový aj sľúbený guláš za prijateľnú cenu, aj nejaké tekuté občerstvenie. Tak s v tieni v stane chvíľu posedíme kým pôjde autobus domov.

Nakoniec sme spokojní, že sme v dnešnom teplom dni zvolili kratšie trasy. Ale sme radi, že sme si opäť vyšli do Malokarpatskej prírody a mohli obdivovať aj severnú časť nášho najbližšieho pohoria. Organizátori boli spokojní tiež, veď mali niekoľko sto účastníkov. Mnohí tunajší, aj keď neholdujú pravidelne turistike, považujú si za česť zúčastniť sa domáceho pochodu.

Výhľad nad Lančárom
Výhľad nad Lančárom

Lančársky kostolík
Lančársky kostolík

V lesoch severných Malých Karpát
V lesoch severných Malých Karpát

Kotrola na Hladomerke
Kotrola na Hladomerke

Turist klub Lopašov
Turist klub Lopašov

jano.bokor | 09.11.2012 17:59 | Komentáre (0)

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentáraBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dvanásť: