Turistický zápisník

Memoriál Pala Poláčka – Výstup na Plavecký hrad (30.6.2012)

Koncom júna robíme už roky pochod v Malých Karpatoch nazvaný po zosnulom zakladateľovi Turistického oddielu Spartak Trnava. Palo v roku 1976 založil spolu s naším prvým predsedom Karolkom a ďalšími nadšencami náš turistický klub. Po jeho predčasnom skone vznikla spontánna myšlienka usporadúvať klubový pochod na jeho počesť.

Tento rok sme sa rozhodli uskutočniť v rámci tejto akcie výstup na Plavecký hrad. Keďže ide o vzdialenejšiu lokalitu zorganizovali sme si vlastnú dopravu. Plánovali sme tri trasy najdlhšiu z Rohožníka, strednú zo Sološnice a krátku z Plaveckého Mikuláša. Ráno sa nás zišlo 41, aj keď prihlásených bolo na plnú kapacitu autobusu. Už cestou na Záhorie sme sa v autobuse vzhľadom k sľubovaným vyše 30-stupňovým horúčavám rozhodli najdlhšiu trasu vynechať.

A tak sme sa rozdelili na dve takmer rovnaké cca dvadsaťčlenné skupiny. Tí zdatnejší vyrazili zo Sološnice na Vápennú. Teplota stúpa už od rána, takže aj 752 m kopec dal zabrať. Po rozhliadnutí sa z vrcholu vedie túra hrebeňom Malých Karpát na ďalší vrch Klokoč, z ktorého je tiež pekný výhľad. Na Amonovej lúke už odbočili všetci na bočný hrebeň Baborská, tiež s výhľadom na okolité Záhorie, za ktorým už nasleduje Plavecký hrad. Táto zrúcanina patrí k tým rozľahlejším, ale vyše 30°C odradilo všetkých od dlhšej prehliadky. A tak už treba len rýchle zísť do Plaveckého Podhradia na nejaké pivo či kofolu.

Skupina na kratšej trase vyrazila z Plaveckého Mikuláša dolinou okolo známej jaskyne Deravá skala. Pri horárni Mon Repos je už hlavný hrebeň pohoria. V tejto časti vedie trasa zväčša lesom. Na Amonovej lúke sú účastníci krátkej trasy samozrejme skôr ako dlhšia trasa. A tak je dosť času pokochať sa výhľadom z Baborskej a prezrieť si Plavecký hrad. Keďže dlhšia skupina je stále v nedohľadne, môže sa pokojne pohľadať vhodný hostinec v Plaveckom Podhradí.

Napriek horúčave sme si vychutnali záhorskú stranu Malých Karpát. Všetci sme sa nakoniec v Podhradí úspešne zišli a cestou domov autobusom sa tešíme na sprchu po síce horúcom, ale príjemne strávenom dni v prírode.

Vápenná
Vápenná

Na Vápennej
Na Vápennej

Jaskyňa Deravá skala
Jaskyňa Deravá skala

Pohľad z Baborskej na hrad
Pohľad z Baborskej na hrad

Na Plaveckom hrade
Na Plaveckom hrade

Plavecký hrad z Podhradia
Plavecký hrad z Podhradia

jano.bokor | 30.11.2012 18:03 | Komentáre (0)

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentáraBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dvanásť: