Turistický zápisník

K zrúcanine hradu Hrušov (22.6.2013)

Alebo by to mohlo byť za krásami Tribeča. Dňa 22.6.2013, o 7,00 hodine vyrazilo 14 cykloturistov smer Bošany na plánovanú trasu: Bošany - Nedanovce - Klížské Hradište - Hrušov - Skýcov - Ješkova Ves - Klátová Nová Ves - Bošany (dĺžka trasy cca 60 km).

Slniečko svietilo až moc, teploty sa mali šplhať cez 30. Preto sme na začiatku šliapli do pedálov, prešli rýchlo z Bošian do Nedanoviec a pustili sa do prvého kopčeka smer Turčianky a ďalej cez riadnu terénnu vložku – poľnú kamenitú cestu do Klížkeho Hradišťa. Tu sme dali prvú občerstvovaciu prestávku, pretože nás čakal 4-kilometrový kopec a krásna cesta cez les na Vrchhoru, kde sme neočakávane objavili na lúke zaliatej slnkom kaplnku sv. J. Nepomuckého a zvyšky renesačného kláštora. Krásne miesto na malú pauzu a čas na opravu defektu na bicykli jedného z našich turistov.

Odtiaľ sme sa kúsok vrátili a čakalo nás prevažne klesanie smerom ku Skýcovu. Z lesa sme prešli na asfaltovú štátnu cestu s krásnymi výhľadmi na Tribeč. Za Skýcovom pri zastávke SAD sme prešli na červenú turistickú značku, kde začína opäť pekné stúpanie k Hradu Hrušov.

Šedivý a vetrom ošľahaný hrad, ktorého vznik sa nevie presne zistiť (predpokladá sa 13 storočie) prešiel rukami rôznych majiteľov. Momentálne jeho ruiny obnovujú dobrovoľníci a je z neho krásny výhľad nielen na Tribeč ale aj na Vtáčnik.

Z hradu sme sa pustili po zelenej značke po lesnej ceste späť do Skýcova. Cesta je hodne štrková, takže treba dávať pozor na bezpečnosť.

Krátka občerstvovačka v Skýcove, kde nám domáci poradili vyhnúť sa hlavnej ceste a do Ješkovej Vsi sa dostať po novej asfaltke začínajúcej na zelenej turistickej značke hneď za Skýcovom. Krásny bezpečný zjazd, paralelný s hlavnou cestou, ktorý sa na ňu opäť napája kúsok pred Ješkovou Vsou.

Sem tam kopček, sem tam zjazd a zrazu sme boli v Klátovej Novej Vsi. Tu sme na konci dediny natrafili na salaš Kostrín. Krásne miesto na odpočinok po horúcom dni, s výborným menu, super atmosférou a príjemným personálom.

Hneď pri salaši začína poľná cesta, ktorá nás doviedla cez polia do Sádku. Nad Sádkom, na malom zalesnenom kopčeku, sme našli ukrytý malý kostolík Panny Márie Anjelov z druhej polovice 11.storočia. Odtiaľto bola cesta už len „rovno“ do Bošian, kde sme sa spokojní naložili do mikrobusu.

Cyklo: K zrúcanine hradu Hrušov (22.6.2013)

Cyklo: K zrúcanine hradu Hrušov (22.6.2013)

Cyklo: K zrúcanine hradu Hrušov (22.6.2013)

Cyklo: K zrúcanine hradu Hrušov (22.6.2013)

jano.bokor | 08.08.2013 18:24 | Komentáre (0)

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentáraBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dvanásť: